دستاوردها

اهم دستاوردها و فعالیتهای  اجرایی  انجمن ستصا

 

1-  تدوین پیش نویس بخشنامه ارزيابي صلاحيت سازندگان تجهيزات صنعتي

باتوجه به خلاً کشور در زمینه تشخیص صلاحیت و رتبه بندی سازندگان تجهیزات صنعتی ، که بالاجبار موجب میگردید سازندگان، تحت ضوابط و شاخص های پیمانکاران ارزیابی و حائز رتبه گردند، تدوین این آئین نامه درسال 84 به انجمن ستصا واگذار گردید و پس از انجام جلسات و ارزیابی های متعدد و مکرر کارشناسی، در سال 86 با شاخص­های متناسب و مرتبط تدوین و با کمک کارشناسان و مدیران وقت سازمان مدیریت و برنامه ریزی نهایی و حتی در گستره محدودی اجرای آزمایشی گردید. در سالهای 90 و 91 نیز طی برگزاری جلسات کارشناسی فیمابین انجمن، نهاد معاونت برنامه ریزی راهبردی ریاست جمهور و وزارت صمت این آیین نامه مورد بازنگری مجدد قرار گرفت و انجمن پروژه نهایی را تکمیل و ارائه نمود.
 

2-  تدوين برنامه راهبردي صنعت ماشين سازي  و ساخت تجهيزات صنعتي

با توجه به اینکه یکی از مسائل صنعت ساخت تجهیزات ، فقدان استراتژی مدون توسعه این صنعت بود ، لذا انجمن در سال 1390 تیمی متشکل از مدیران و کارشناسان را به کار گرفت تا مقدمه ای بر استراتژی صنعت ماشين سازي  و ساخت تجهيزات صنعتي را تهیه نماید که در تابستان 1390 این استراتژی به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه شد.
 

3-  تدوين سند پژوهش،توليد و فن آوري پمپهاي مورد نياز صنعت نفت

با توجه به نیاز روز افزون کشور به انواع پمپ های استاندارد و سفارشی و عدم ضابطه مندی واردات این کالا که مغایر با اصل خود کفایی و استفاده حداکثری ازتوان تولید داخل می باشد، کارگروه پمپ انجمن ستصا برآن شد تا با همت گروهی از مدیران و مشاورین و مطلعین صنعت پمپ، سند استراتژی پمپ را تدوین  نماید.
 
این سند که در سال 1391 نهایی گردید با دسته بندی پمپ های مختلف، وضعیت توان طراحی و تولید داخل هر دسته را بررسی نموده و نهایتاً توانمندیها ونیز ضعف­های موجود جهت طراحی و ساخت انواع پمپ های صنعتی مشخص گردید. این سند پس از ارائه به معاون وزیر صنایع وقت، مبنای تصمیم گیریها و ضابطه مندسازی واردات و سفارش پمپ به پمپ سازان داخلی قرار گرفته و یکی از موفق ترین تحرکات خود جوش و صنفی در راستای حمایت ازمنافع سازندگان داخلی به شمار می آید.
شایان ذکر است پس از ارائه این سند بارها انجمن توانمندی های جدید اعضای پمپ ساز خود را به مراجع مختلف اعلام نموده است .
 

4-  ایجاد بستر مناسب جهت ارائه گزارش آمار و اطلاعات در زمینه صنعت ساخت تجهیزات و ماشین آلات صنعتی

انجمن ستصا در  سال های اخیر برنامه هایی را  جهت جمع آوری و جمعبندی آمار و اطلاعات صنعت ساخت تجهیزات تدوین نموده که با اجرایی شدن گامی بلند در این خصوص برداشته خواهد شد.
 

5-  سيستم صدور گواهينامه يکپارچه کيفيت

پس از تهیه سند پژوهش،توليد و فن آوري پمپهاي مورد نياز صنعت نفت در سال 91 که به تصویب شورای عالی وزارت نفت رسید،  اولین گام بلند اجرایی برداشته شد. در این راستا انجمن نفت متشکل از پیشکسوتان صنعت نفت و با همکاری پژوهشگاه صنعت نفت، آیین نامه و رویه بررسی و صدور گواهینامه یکپارچه را تهیه و به تصویب وزارت نفت رساند .پس از این چند شرکت پمپ ساز بر اساس آخرین استانداردهای کیفیت جهانی بازدید و موردارزیابی قرارگرفتند که سه شرکت موفق به اخذ مونوگرام ای پی آی گردیدند .
در این میان هماهنگی ها ، اعلام نظرها ( از طریق جلسات و اخذ مشاور و ... )  و پیگیریهای بسیاری از سوی انجمن ستصا صورت پذیرفت.
 

6- تلاش های انجام شده جهت بازنگری قانون حداكثر استفاده از توان توليدي و خدماتي در تأمين نيازهاي كشور و تقويت آنها در امر صادرات و اصلاح ماده 401قانون مالياتهاي مستقيم

پس از تغيير و تحول هاي بسياري که در خصوص اجراي اين قانون شاهد آنها بوده ايم ، در سال 91 اجراي اين قانون به وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغ گرديد. تا کنون نماینده انجمن ستصا در جلسات بازنگری قانون و دستورالعمل اجرایی شدن آن در جلسات مشترک انجمنها و وزارت صمت ؛ جلسات مجلس و سازمان برنامه و بودجه حضور فعال داشته و به عنوان حامی ساخت داخل در حوزه ساخت تجهیزات و ماشین آلات ، تا زمان اجرای کامل این قانون فعالیتهای مرتبط را به انجام خواهد رساند .
 

7- راه اندازی سیستم اتوماسیون داخلی انجمن

انجمن در سال 96 اقدام به راه اندازی سیستم اتوماسیون داخلی جهت مکاتبات خود نموده است که این امر منجر به کاهش هزینه و زمان ارسال پاسخ نامه ها و ایمیل های واصله  خواهد بود .
 

8- ارتقای سطح کیفی برگزاری مجامع سالیانه

انجمن در پی تدوین برنامه های مدون و  ایجاد فرآیندهای مناسب برای برگزاری مجمع توانسته است شاهد حضور تعداد چشمگیر اعضای فعال خود در  مجمع سالیانه باشد .
 

9- برگزاری دوره های آموزشی

در پی تشکیل کمیته های اجرایی و کمیسونهای انجمن ، کمیته آموزش و استاندارد سازی اقدام به برگزاری دوره های تخصصی برای اعضای خود نموده است که با استقبال اعضا روبرو گردید.
تاریخ ویرایش : 1397/09/11
کمیسیون های تخصصی کمیته اجرایی کارگروه ها

تلفن : 88342600 , 88348113
فکس : 88345639

آدرس : تهران، بلوار کریم خان زند، بین ایرانشهر و خردمند جنوبی، پلاک 102، طبقه 6شرقی، کد پستی:1584774847
ساعت کاری : شنبه الی سه شنبه ساعت 8 صبح الی 5 بعد از ظهر (چهارشنبه 8 صبح الی 4 بعد از ظهر)

ارسال ایمیل

ما را دنبال کنید ...

طراحی و اجرا : ارتعاش گستر ایرانیان